Hobi Edinme – Hobiniz Var Mı?

Hobiniz var mı?  Hobi edinme yolları nelerdir? Hobilerden para kazanılabilir mi? Yoksa hobiler boşa zaman kaybı mıdır? Gelin bugün biraz bunları konuşalım.

resim yapma

NASIL HOBİ EDİNİLİR?

Hobinin sözlükteki anlamına bakarsak, kişinin işi dışında uğraştığı dinlendirici etkinlik olarak yazar. Yani bizim toplumumuzda çoğunlukla hobiler kafa dağıtmak için yapılan çok da değerli olmayan işler olarak algılanır.

Ama aslında hobi kişinin kendini, işi dışında farklı bir alanda da geliştirmesi hatta bunu işi haline getirmesi için bir seçenek de olabilir.

Çünkü günlük yaptığımız çoğu iş, bizim rutin olarak tekrarladığımız ve büyük ihtimalle çok da zevk almadığımız eylemlerdir.  Para kazanmak için biraz da mecbur olduğumuz işlerdir.

Ama hayat sadece para kazanıp, belli mevkilere gelip, işe gidip gelmelerden ibaret olmaması lazım. Yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda hayatımızın sadece iş koşturmacasıyla geçtiğini söylememek için kendimize bazı hobiler bulmamızda fayda var.

hobi edinme

HOBİYE NASIL ZAMAN AYRILIR?

“Hobiye zaman mı var?”, “İş, ev, çocuklar derken kendime hiç zaman ayıramıyorum.” Bu lafları siz de başkalarına söylemişsinizdir mutlaka. Peki gerçekten öyle mi yoksa bu sadece bir bahane mi? Kendimize günde yarım saat de ayıramıyor muyuz? Hepimiz o kadar dünyayı kurtaracak işlerle mi uğraşıyoruz?

Zamanın en önemli özelliği herkese aynı oranda verilmesi ve bir gün içinde kullanmadığımız anların ertesi güne aktarılamamasıdır. Yani zaman biriktirilemeyen bir kavram.

Yetişkin bir insanın gündelik faaliyetleri ve uyuma için ayıracağı ortalama 8 saat dışında, 24 saatten geriye mutlaka belli bir miktar zaman kalacaktır. Bu kimi insanda günde 1 saat olurken kiminin hayatında 2-3 saate kadar çıkabilir. Hatta gün içinde işe gidip gelirken veya mesai aralarında bile kendimize faydalı zamanlar ayırabiliriz.

Amaçlarımızı ve isteklerimizi önceden belirlersek günlük rutinimiz içinde kendimize belli hobiler edinmek olası…

Yazıma devam ederken Youtube kanalımdaki “Hobiniz Var Mı?” videomu da izlemenizi öneririm.

Hobiler her insan için çeşitlilik gösterebilir. Aklınıza gelen birçok şey hobiniz olabilir. Ne kadar zaman ve emek ayıracağınız tabi ki size ve seçtiğiniz konuya bağlı…

hobi kitap okuma

Ben uzun zamandır hobi olarak fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. Haftanın belli günlerinde, fırsat buldukça bu hobime zaman ayırmaya çalışıyorum. Fotoğrafçılığı siz de hobi olarak geliştirmek isterseniz benim de takip ettiğim Fototrek fotoğrafçılık atölyesinin sitesini buraya tıklayıp takip etmenizi de öneririm.

fotoğraf çekme

Bildiğiniz gibi benim bir diğer hobim de gibi seyahat etmek. Ama bu hobimi sadece seyahat etmeyle bitirmeyip, orada düzgün fotoğraflar çekip videolar hazırlamaya kafa yorarak, o deneyimi farklı bir kulvara da taşımaya çalışıyorum. Bu ortaya çıkardığım ürünleri sizlerle paylaşmak da işin başka bir keyifli boyutu…

Seyahat ile ilgili görüşlerimi okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Siz de bulacağınız hobi fikirlerinin nerelere evrileceğini, sizi ne kadar mutlu edip edemeyeceğini başlamadan bilemezsiniz. Öncelikle bir günde neler yaptığınızı nelere zaman harcadığınızı bir kağıda yazın ve fark etmediğiniz boş zamanlarınızı görünür hale getirin. 

Sonra da uzun zamandır yapmak istediğiniz ve ya çevrenizde görüp de acaba ben de yapabilir miyim dediğiniz bir hobiye ilk adımı atın.

 

 

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.