Kapadokya Gezi Rotası

KAPADOKYA GEZİSİ PLANLAMA

Gitmeden Önce …

  • Kapadokya seyahati için en az iki gecelik konaklamalı bir seyahat planı yapmalısın. Azı olmaz, çoğu tabi ki daha iyi olur.
  • Uçakla gideceksen Nevşehir’in yanında Kayseri biletlerine de bakmanı öneririm. İstanbul’dan Kayseri’ye uçak biletleri Nevşehir’e göre daha ucuz ve saatleri daha uygun.
  • Müze kartın mutlaka yanında olsun. Yoksa ilk girdiğin müzeden de alabilirsin. 
  • Havaalanından araç kiralayabilirsin. Alan büyük ve toplu taşıma olmadığından özel araçsız gezmek zor.


 Gidince …

Bu yazımda 3 günlük seyahatimin rotasını paylaşıyorum. Böylece nerelerde, kaç saat harcayabileceğini planlayabilirsin. Bu süreler fikir vermek amaçlıdır. Uzatıp kısaltmak senin elinde. Ama koşturmadan gezmeye çalış. Yetişemediklerine daha sonra 3 günlük bir seyahat daha yapabilirsin. Maksat gezmek olsun 🙂 

 Kapadokya Gezi Yazımı  okumak için tıklayabilirsin

 

1. GÜN

Sabah saatlerinde Kayseri’ye inersen öğlene doğru Göreme’ye varmış olursun. Öğle yemeği için bir şeyler atıştırdıktan sonra gezi başlar.

Göreme Açık Hava Müzesi ve çevresinde  yaklaşık 2 saat,  

Uçhisar’da 2 saat geçirerek bu günü tamamlayabilirsin. Akşam yemeğinin ardından otele geçelim.

İlk gece yatmak için geç kalma, yarın çok erken kalkılacak.  😐 

 

2. GÜN

Balonla uçmak için, uçmasan da mutlaka balonları seyretmek için güneş doğmadan kalkıyoruz. Uçmaya karar verdiysen, firmalar sabahın köründe jiplerle seni alıp kalkış noktasına götürüyor. Dün yürüyerek gezdiğin vadileri gökyüzünden süzülerek görmenin bedeli 150€. Yok ben korkarım veya üzerime fazla nakit almadım diyorsan, güneş doğmadan Uçhisar’ın yüksek noktalarında ve otelin terasında yerini mutlaka al. Balonların kalkış şölenini kaçırma. Karar senin.

Balonlar havalanıp, güneş de doğduysa artık kahvaltımızı yapıp yola koyulalım.

Yeraltı Şehirleri. Göreme’den yaklaşık 1 saat sonra Kaymaklı Yeraltı şehrine ulaşılır. Oradan da yarım saat sonra Derinkuyu’dasın. Yerin altında da 1 saat geçirilebilir. Yani öğle saatlerine kadar yeraltı şehirlerini görmüş olacaksın. Müzenin çıkışındaki gözlemecilerden öğle yemeğini yiyip biraz da dinlendikten sonra yola devam edelim.

Ihlara Vadisine 2 saatlik yol var. Gidip gördüğünde merdivenleri inmeye üşenme, dere kenarında ağaçların ve sessizliğin içinde yürüyüş yapabilirsin. 3 km ilerdeki çay bahçesinde su üstündeki çardaklarda oturup dinlenebilir, zamanın varsa yürüyüşe devam edip 5 km ilerideki lokantada da yemek yiyebilirsin. Dönüşte Nevşehir tabelalarını takip et. Kayseri tabelaları güneye doğru gidiyor. Karanlıkta köy içlerinden gitmek zor, denedim gördüm.  😯 

 

3. GÜN

Bugün son gün. Peri bacaları ve vadilere devam.

Göreme yakınındaki Zelve Vadisi ile başlayalım. Büyük bir alan, 2 saat geçirilebilir.

Ardından Avanos‘a geçelim. Çanak çömlek atölyelerini ziyaret edip, yapımını mutlaka dene. Kızılırmak’ın üzerinden geçip Avanos’un içinde gezebilirsin. 3 saat de burada gider.

Çıkınca yakın mesafedeki Paşabağlar’da farklı Peri Bacalarına da 1 saatini mutlaka ayır.

Artık dönüş vakti. Havaalanına gitmek için de 2 saat koyalım. Uçağı kaçırmayalım.

 

Yeme – İçme …

  • 1. gün akşam yemeği için, Göreme’nin içinde yöresel ve özgün lokanta pek bulamadım. Yaşayanlardan edindiğim bilgi de bu eksiklik yönünde oldu. Genelde yabancı turistlere yönelik mekanlar var. Ama buraya kadar gelmişken Testi Kebabını denememek olmaz. 
  • 2. gün akşamı meydandaki lokantaların aksine kaliteli bir işletme buldum. Eski büyük bir evin restore edilerek lokantaya dönüştürüldüğü Seten Restaurant menüsü ve ortamıyla akşam yemeği için tercih edilebilir.
  • Çarşı içindeki Şaziye Bistro da yemekten sonra bir şeyler içip canlı müzik dinlenebilecek bir yer.
  • Göreme içinde ayrıca seramik dükkanlarını gezip özgün cam ve seramik tasarımları görmek mümkün.

 

Konaklama …

Göreme içinde çok sayıda otel var. Butik otellerin yanında ”Cave” isimli kaya oteller de görebilirsin. Booking sitesinden aratıp yorumları okursan seçenek çok. Ben Kelebek Special Cave Hotelde kaldım. Mağara odaların yanında suit odaların eski ev dokusunda restore edildiği kaliteli bir işletme. Sabah balonları seyretmek ve kahvaltı yapmak için de güzel bir terası var. Tavsiye ederim. 

 

Dönerken …

Arkadaşlarına hediyelik eşya veya kendine hatıra bir şeyler almak istersen…

Klasik magnetler ve minyatür peri bacalarından Göreme çarşısındaki birçok dükkanda var ama Açık Hava Müzesinin mağazasında daha farklı örnekler bulabilirsin.

Uçhisar’daki Kocabağ Şarap Fabrikasından yerel şaraplar alabilirsin. Fazla alınca onlar da kargo yapıyorlar. Uçak içine almak yasak aklında olsun.  :mrgreen: 

Derinkuyu’da müze çıkışındaki teyzelerden el yapımı bebeklerden alabilirsin.

Avanos’taki seramik müzesinden bir çok şey beğenebilirsin. Fiyatları biraz pahalı olsa da güzel tasarımlar var. Veya yamuk yumuk da olsa kendi yaptığın çömleği sevdiğin birisine hediye edebilirsin.  😉

Sıra sende, tarihi belirle ve biletini al. Kapadokya’yı bekletme.

 

 Kapadokya Gezi Yazımı  okumak için tıklayabilirsin

 

Kapadokya Fotoğraf Galerimi görmek için tıklayabilirsin.

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.