YOLDA OLMAK NEDEN GÜZELDİR?

Yolda olmak, seyahat etmek, uzaklaşmak, çoğunlukla bize iyi gelir. Farklıdır çünkü… Her gün gördüğünden, yediğinden, yaşadığın yerlerden farklı hissettirir. O yüzden de Mevlana‘nın bir sözü tam bunu anlatır gibidir.

‘Her gün bir yerden göçmek ne iyi, her gün bir yere konmak ne güzeldir.

Göçebe olup, her gün yeni yerler göremesek de, belli aralıklarla hayata molalar verip, nefes alacak boşluklar yaratmakta fayda var. Hafta sonu için bile olsa bir otele yer ayırtmak, havaalanında uçağını beklemek, bilmediğin sokaklarda dolaşıp, farklı yüzler görmek iyidir. İyidir ama bunun için de bir şeyler yapmak lazım.

Göz at: Günübirlik Rotalar

Bozcaada sokaklarında yolda olmak

İnsanın özünde aslında hep gitmek, keşfetmek var. Çocuklar hep dışarı çıkmayı, bilmedikleri yerlere gitmeyi isterler. Merak ederler. Ama büyüdükçe, diğer büyümüş olanlar yüzünden bu huyları çoğunlukla bastırılır, yasaklanır. Daha da büyüdüklerinde ise yaşamın baskısı, hayat mücadelesi, ellerini kollarını yavaşça bağlar. Öncelikler değişir. Okul, iş, ev, araba, düzenin makul gördüğü standartlar amaç edinilir. Ve çocukken merak edilen diğer sokaklar artık unutulur ve hayat geçip gider.

Hayat akıp giderken…

Hayat aslında yaşanmak ister. Yaşamın özeti ise nefes alıp verdiğimiz günler değil, biriktirdiğimiz anılardır.

Yazıya devam ederken “Neden Seyahat Ederiz” konulu YouTube videomu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Küçükken oynadığımız oyunları, gittiğimiz okulları, arkadaşlarımızla yaptığımız haylazlıkları, gittiğimiz tatilleri, hatırlarız önce. Aklımızda kalanlar çoğunlukla bu farklı olanlardır.

Yolda olmak güzeldir

Büyüdükten sonra ise alışkanlıklarımız, rutinlerimiz olur. Haftanın 5 veya 6 günü işe gitmek, eve dönmek, tv seyretmek, uyumak ve uyandıktan sonra önceki günleri tekrar etmek… Bazen dün ne yaptın veya ne yedin diye sorulduğunda hatırlanmaz. Çünkü akılda kalacak kadar farklı değildir. Aynıdır, sıradandır.

Şehrin rutininden kalabalığından uzaklaşmak lazım…

Bir tatil firmasının sloganı vardı, ”Hepimiz tatil için çalışıyoruz” diye. Ortalama bir hayat standartını yakalamış herkes, aslında yazın yapacağı 1 veya 2 haftalık tatilin hayalini kurarak, 1 yıl boyunca çalışıyor. Onun dışında da bayram tatillerinde kaç gün tatil yapılacak diye aylar öncesinden hesaplar yapıp, günü geldiğinde hemen herkes yaşadığı şehri kaçarcasına terk ediyor. 

Göz at: Kapadokya Seyahat Notlarım

Aslında herkesin istediği aynı. Yaşadığı yerden farklı bir yere gitmek, değişiklik yapmak. İstanbul’daki Antalya’ya gidiyor, Antalya’daki İstanbul’a… Ben de bu hareketliliği yılda bir yapmaktansa, aynı masrafla ayda bir veya iki ayda bir hafta sonları farklı yerler hedeflenebilir diye düşündüm. Mesela bir ay yakın yerlere günübirlik, diğer ay daha uzaklara hafta sonu konaklamalı gidilebilir.

Bir de bunu beraber yapabileceğim arkadaşlarıma önerdiğimde, 1. yılın sonunda 6 farklı kenti görmüş olduk. Aynı masrafla, çok uzak görünen veya zaman bulunamayan yerler sadece hafta sonları, hedefleri ve ihtiyaçları değiştirdiğimizde görülmüş ve gezilmiş oldu. Hatta günübirlik gittiğimiz gezilerde bile akşam dönerken, sanki bir kaç gündür evden uzaktaymışız gibi gelmiştir herkese. Yani uzak veya yakın, mekan değiştirmek herkese, iyi hissettirir ve alışkanlık yapar.

Göz at: Taraklı – Mudurnu Gezi Rotası

Yolda olmak güzeldir
Doğada olmak güzeldir

Zor mu? Hayal mi? Boş laf mı? Belki… Ama denemeye değer. En azından ben deniyorum. Etrafımdakilere de tavsiye ediyorum. Tavsiyelerim sonucu beraber yola çıktığım arkadaşlar, bir yerden dönerken ”Bir sonraki hedefimiz neresi?” diye sorar oldular. Herkes farklı bir amaç ve yöntem bulabilir kendine. Yeter ki rutin bozulsun. Ben bu aralar ”YOLDA OLMAYI ve FOTOĞRAF ÇEKMEYİ” seçtim. Belki daha sonra değişir. Ama şimdilik bu…

Göz at: Kerpe – Kefken Fotoğraflarım

Sitenin çıkışını anlatmam gerekirse, ilk olarak gittiğim yerlerle ilgili Seyahat Notlarımı yazıp, kendime bir arşiv oluşturma isteğiyle başlamıştım. Daha sonra defterime yazdıklarımı başkalarıyla paylaşmayı, Rotalar oluşturup, seyahat edeceklere fikir verebileceğini düşündüm ve bu siteyi hazırlamaya başladım. Amacım herkesin kolaylıkla yapabileceği, az maliyetli rotalar oluşturmaktı. Öncelikle yurt içinde görülmesi gereken yerlerden başladım. Yazıların yanında Fotoğraflarımı da paylaşarak görsel anlamda da bilgiler olsun istedim. Yeni yerler gördükçe daha çok yazmaya, fotoğraf çekmeye ve bir sonraki rotamı merak etmeye başladım.

O yüzden size de tavsiyem YOLDA OLMAK GÜZELDİR…

Yazımı buraya kadar okuduysanız YouTube kanalıma da beklerim, hatta şuradan ABONE de olabilirsiniz.

Düsseldorf gezimi YouYube kanalımdan seyredebilirsiniz.

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.