SEYAHATE ZAMAN VE PARA AYIRMAK ZOR MU?

”Seyahat edilecek yerleri okumak kolay da, asıl iş oralara nasıl gidileceği?” diyebilirsiniz. Aslında seyahat etmek, Yolda Olmak isteği akla düşünce kolaylaşıyor. Yeter ki bundan zevk alınsın ve ihtiyaç olarak hissedilsin. Yani kendine ”Bu hafta sonumu evde geçirmeyip yakında nerelere gidebilirim?” dersen yola çıkmaya başlamışsın demektir.

Bu siteyi hazırlamaya başlarken amacım, benim ve benim gibi yaşayanların kolaylıkla seyahat edebileceği yerlerdeki izlenimlerimi paylaşmaktı. Birkaç Avrupa ülkesi görmüşsem de, amacım daha çok yurt içinde görülmesi gereken yerlere öncelik vermek ve tanımaktı. Yurt dışı seyahatleri ile ilgili bir çok paylaşımın ve yazının olduğu internette, yurt içindeki gizli kalmış, çok turistik olmayan farklı ve sakin rotalara yönelmek istedim. Ve böylece başkalarının da yola çıkmasına ufak bir katkım olabilir diye düşündüm.

Seyahat etmek için planlamayı ve öncelikleri belirlemekte fayda var. Ben de kendime hedef olarak, Ayda en az 1 kez konaklamalı yurt içi gezisi yapmayı planladım. Hafta sonları, özel araçla veya uçakla gidilebilen yerler olacaktı buralar.  Bu plan gerçekleştiğinde sadece cumartesi, pazar kullanarak, 1 Yılda en az 12 şehir, görülebilir.

İyi Güzel De Nedir Bu Seyahat Maliyetleri?

seyahat para biriktirme

Evet, belki de en çok düşündüğümüz nokta bu. Bir arkadaşım bana hep, ”Sen gezmeyi biliyorsun. Biz ne zaman, ne para ayırabiliyoruz” derdi. Aslında okuduğunuz yazılardan da görmüşsünüzdür, sırtıma çantamı alıp, evi, arabayı satarak, seyyah olmuşluğum yok. Sadece yolda olmak ve değişiklik yapma isteğim, hiç hareket etmeyenlere belki çok zor gibi gelebilir. Aslında gittiğim yerler ve harcadığım paralar, orta gelir seviyesinde kazanan ve hafta sonu tatili olan herkesin yapabileceği türden seyahatler.

Yaptığım gezilerdeki harcamaların ortalamasını aldığımda maliyet açısından çıkan sonuçlar şöyle. 2017 yılı itibariyle 1 KİŞİ, GÜNÜBİRLİK GEZİ için ortalama 150TL, özel araçla gidilen 1 GÜNLÜK KONAKLAMALI GEZİ için 300 TL, uçakla gidilen 1 GÜNLÜK KONAKLAMALI GEZİ için de ortalama 500 TL harcanıyor. Bu bedeller konaklama, ulaşım ve yemek masraflarını kapsar. Tabi ki keyfi masrafların sınırı yok. Çift kişilik bir ailede masrafları ikiyle çarpabilirsiniz. Bu bedeller, İstanbul’da iyi bir lokantadaki yemek masrafına neredeyse yakın. Eğer anlattığım tutarlar size çok gelirse, programınızı 2 AYDA 1 GEZİ olarak da yapabilirsiniz ki, masrafları yarıya indirip, YILDA 6 ŞEHİR görülmüş olur. Bu da hiç fena değil bence.

Zaten düzenli hale getirilen her plan, fark etmeden gelişir ve alışkanlık haline gelir. 2 ayda bir şehir dışına gitsem ne olur diye düşünürken, bir bakarsınız 3 yılda 18 şehiri çoktan görmüşsünüz. Ondan sonra ver elini yurt dışı. Bu her alışkanlıkta böyledir. Günde 15 dakika ayırıp, 10 sayfa kitap okunsa, ayda 1 kitap, yılda 12 kitap biter. Yılda 1 kitabın bile okunmadığı ülkemiz ortalamasını düşündüğümüzde bunlar muhteşem rakamlar gibi kulağa geliyor. Aslında yapması da o kadar zor değil.

Tavsiyem isteklerinizi ve hedeflerinizi not alın ve önceden planınızı yapın. Her şey netleşince erkenden uçak biletinizi veya izninizi alın. Bu hem ucuz bilet bulmanızı sağlayacak, hem de o tarihte seyahat etmek gibi bir programınız olduğundan, zamanı geldiğinde mecburen yapacaksınız, başka işler yüzünden iptal etmeyeceksiniz.

Ertelemeyin, Yola Çıkın, Çünkü Yolda Olmak Güzeldir.

 

 

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.