POLONEZKÖY TABİAT PARKI // Polonezköy Yürüyüş Parkuru

Polonezköy Yürüyüş Parkuru ve Polonezköy Tabiat Parkı İstanbul’da şehrin karmaşasından ve gürültüsünden kaçmak için Anadolu yakasındaki en güzel mekanlardan biri … İstanbul Doğa Alanları veya İstanbul Yeşil Alanları deyince Avrupa yakasında Belgrad Ormanı ne ise, bence Anadolu yakasında da Polonezköy Ormanı aynı…

Polonezköy Tabiat Parkı ve Polonezköy Yürüyüş parkurunun en çok hoşuma giden tarafı, şehrin en yoğun olduğu, trafiğin en fazla kilitlendiği Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Kavacık civarındayken Polonezköy’e doğru saptıktan yaklaşık 20 dakika sonra İstanbul ile ilişkiniz tamamen kesiliyor.

polonezköy

Polonezköy Yürüyüş Parkuru

 

POLONEZKÖY YÜRÜYÜŞ PARKURU VİDEOMU DA İZLEYEBİLİRSİNİZ

POLONEZKÖY

Polonezköy Tabiat Parkı’ndan önce biraz da Polonezköy’ün tarihinden bahsedelim. Polonezköy ismi nereden geliyor? Polonezköy ile Polonyalılar’ın bağlantısı nerelere kadar uzanıyor?

POLONEZKÖY TARİHİ

1700’lü yılların sonlarına doğru Polonya, Rusya Prusya ve Avusturya tarafından işgal edilir. 123 yıl boyunca Polonya bağımsızlığını kaybeder. Halkı da çeşitli Avrupa ülkelerine göç eder. 

Polonya’nın direnişinde adı geçen Prens Adam Czartoryski, Osmanlı İmparatorlu ile de görüşerek halkı için İstanbul’da sığınma talep eder. 1842 yılında bu günkü Polonezköy alanı süresiz olarak bu sığınmacılara kiralanmış. Prensin isminden dolayı da bölgeye “Adampol” (Adam’ın tarlası) denmeye başlamış.

Yıllar içinde Adampol’de bulunan Polonyalı nüfusu savaşlar ve göçler sebebiyle artmış. Cumhuriyet birlikte de bu bölgeye “Polonezköy” denilmeye başlanmış.

POLONEZKÖY YÜRÜYÜŞ PARKURU’NA NASIL GİDİLİR?

Polonezköy Tabiat Parkı ve Polonezköy Yürüyüş Parkuruna nasıl gidebiliriz? Polonezköy Yürüyüş Parkurunda ne yapılır? biraz da bunlardan bahsedelim.

Polonezköy günümüzde daha çok İstanbulluların kahvaltı, piknik ve mesire mekanlarıyla bildiği bir semt… “Polonezköy kahvaltı” diye google’a sorduğunuzda liste uzun. 

Polonezköy Tabiat Parkı aslında Milli Parklar bünyesinde ve dinlenme mesire amaçlı yerler olması gerekirken şu an çeşitli hayvan yetiştirme alanlarının dışında bireysel kullanıma ait sadece Yürüyüş Parkuru var. Onun dışında Polonezköy Tabiat Parkı diye aratınca özel işletmelerin ve kahvaltı mekanlarının listesi karşınıza çıkıyor.

POLONEZKÖY YÜRÜYÜŞ PARKURU NEREDEDİR?

Polonezköy Yürüyüş Parkuru’nun girişinin tam yerini bilmiyorsanız yoldan giderken bulmanız zor çünkü yakınında bir tabelası yok. Çok daha aşağılarda “Polonezköy Tabiat Parkı” ve “Polonezköy Sülün Yetiştirme Sahası” gibi tabelalar görseniz de bu parkın girişi nerede diyebilirsiniz.

O yüzden navigasyondan bulmak için “Polonezköy Yürüyüş Parkuru” diye aratmanız gerekiyor. Çıkan sonuç sizi orman içinde sessiz bir yürüyüş parkuruna doğru götürecek. 

Polonezköy Yürüyüş Parkuru Nerede
Polonezköy Yürüyüş Parkuru Başlangıcı

Tavsiyem Polonezköy’ün güzel mekanlarında kahvaltınızı yaptıktan sonra, Polonezköy Yürüyüş Parkuru’na da mutlaka uğrayıp doğanın ve sessizliğin tadını çıkarın. 

Diğer doğa rotalarım için BELGRAD ORMANI yazımı okuyabilirsiniz.

ENGİN ROTALAR YouTube Kanalı için tıklayabilirsiniz.

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.