HEYBELİADA GEZİLECEK YERLER – Heybeliada Gezi Rehberi

Heybeliada Gezi Rehberi yazımda İstanbul Prens adalarının en büyük ikinci adası olan ve benim “Ortanca Ada” diye isimlendirdiğim, Heybeliada’da Gezilecek Yerleri ve Heybeliada’nın tarihi ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

 

HEYBELİADA VİDEOMU DA İZLEMENİZİ TAVSİYE EDERİM

HEYBELİADA GEZİSİ

Marmara Denizi’nin kuzeyinde milyonlarca yıl önce Kocaeli Yarımadası’ndan kopmuş dokuz adet kara parçasının, ikinci büyüğüdür Heybeliada…

heybeliada vapur

Heybeliada Vapuru

HEYBELİADA ‘NIN İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Heybeliada’nın isminin nereden geldiğini söylemeden önce eski isminden bahsetmek gerekir. Adanın iç kısımlarında topraklar kızıl bir renge sahiptir. Bunun sebebi de Heybeliada’da bulunan bakır madenlerindendir. Bu yüzden de Bizans İmparatorluğu zamanında Heybeliada’ya bakır madeninden esinlenerek “Khalkos” ve “Chalki” denirken zamanla bu isim “Halki” olarak kalmış. Hala birkaç yerde Halki ismini görebilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında burası Sarayburnu tarafından bakıldığında tepeleri sebebiyle heybeye benzetildiğinden bugünkü ismi olan Heybeliada olarak anılmaya başlanmış.

HEYBELİADA ‘YA NASIL GİDİLİR?

Adalara ulaşım eskiden İstanbul’dan kayıklarla saatlerce kürek çekerek yapılırken bugün birçok seferle deniz ulaşımı sayesinde 1-1,5 saat arasında Heybeliada ve diğer adalara ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

heybeliada vapur saatleri

Şehir Hatları Seferleri

Şehir Hatları’nın Eminönü, Kabataş, Beşiktaş, Kadıköy ve Bostancı’dan kalkan adalar seferleri var. Bunun dışında özel motorlar ve İdo’nun vapur seferleri ve hızlı motorlarla özel deniz taksi hizmeti veren bir firma da mevcut. Yani siz adalara gitmek istedikten sonra illa ki bir yolunu bulursunuz. 

Şehir Hatlarının Adalar seferleri için Vapur Saatleri için tıklayabilirsiniz.

HEYBELİADA GEZİLECEK YERLER

Heybeliada ve diğer adaları anlatan kitap ve bloglarda gezilecek yerler listesi altında birçok yer sıralanır. Bunların ya büyük bir kısmı yıkılmış veya adanın ücra köşelerinde kalmışlardır.

Madem adaya genelde günübirlik geliyoruz, ben size Heybeliada’da bir gün içinde görmeniz gereken yapıları ve mekanları anlatmak istiyorum. Tüm detayıyla adanın mekanlarını bir günde gezip bitirmek için belki adada yaşamak gerekir. Ama benim amacım turist olarak geldiğimiz adanın keyfini çıkarmak. O zaman Heybeliada gezilecek yerler başlasın.

İSMET İNÖNÜ MÜZE EVİ

heybeliada inönü evi

Heybeliada İnönü Müzesi

İsmet İnönü Müze Evi, Refah Şehitleri Caddesi üzerinde yukarıya çıkarken sol tarafta bulunur. Cephesinde asılan Türk bayrağından hemen tanıyabileceğiniz müzeye giriş ücreti yok. 1924 yılında İsmet İnönü, Lozan sonrası bir rahatsızlık geçirince Atatürk’ün de önerisiyle Heybeliada Refah Şehitleri Caddesi’nde olan bu eşyalı evi kiralar.

Adanın temiz havası sayesinde sağlığına kavuşan İsmet Paşa’ya Atatürk, evi satın almasını önerir. Antika eşyalarla dolu olarak satın almaya güçleri yetmediğinden eşyasız olarak satın alınır ve çoğu eşyası Atatürk tarafından hediye edilir.

inönü evi ziyaret

Ada halkıyla son derece mütevazi ve samimi ilişkiler kuran Paşa’yı, ada halkı da çok sever. Yürüyüşlerini denizde yüzmelerini adalılarla beraberce yapar. Hatta ada halkıyla beraber, İsmet İnönü ile hatırlanan “Çivileme” denize atlayış tarzını gösteren birçok fotoğraf da mevcuttur.

İsmet İnönü Müzesi Pazartesi hariç her gün 10:00 -17:00 arası açıktır. Yolunuz Heybeliada’ya düşerse mutlaka görmenizi öneririm çünkü müzenin görevlisi olan hanımefendinin çok güzel ve etkili anlatımıyla tarihi bilgilerinizi de pekiştirmiş olacaksınız.

HEYBELİADA RUHBAN OKULU

19. yüzyılda Fener Rum Patrikhanesi, Ortodokslar için teolojik eğitim veren bir okul açılmasını gündeme getirirler. Bunun için de Heybeliada’da 9.yy’da burada yapılan Aya Triada Manastırı Ruhban Okulu olarak açılır. 1971 yılına kadar eğitim veren okulda şu anda herhangi bir işlev yok. 

Adanın en güzel manzarasına yerleşmiş tepede bulunan okul binasının çok güzel de bir bahçesi bulunuyor. İçerisinde farklı çiçek ve bitkilerin yetiştirildiği bahçe bugün bile çok bakımlı. 

Heybeliada Ruhban Okuluna nasıl gidilir sorusuna gelirsek, adanın camisinin de bulunduğu renkli evlerin de olduğu Ümit Sokağın sonundan tam karşıdaki tepeye doğru yürürsenin Ruhban Okulu’nun bahçesine ulaşırsınız. 

DEĞİRMENBURNU TABİAT PARKI

Heybeliada iskelenin sağ tarafına doğru giderseniz fayton ve at kokularını yavaş yavaş duyarsınız. Aynı yönde düz devam ettiğinizde Değirmenburnu Tabiat Parkı’nın girişine ulaşacaksınız. 2019 yılında giriş ücretinin 7 TL olduğu alanda piknik yapabileceğiniz masalar bulunuyor. İsterseniz mangalınızı da oradan tedarik edebilirsiniz. Parkın içerisinde bir de tarihi bir değirmen var. Gitmişken önünde bir fotoğraf çektirin bence…

HEYBELİADA SOKAKLARI

Heybeliada Ümit Sokak

Heybeliada sokakları malum diğer adalar gibi tarihi ve güzel ahşap evlerle dolu. Özellikle Refah Şehitleri caddesinde sıra sıra karşınıza çıkan bu evler veya konaklarda yaşayan ada yerlileri olduğu gibi, boş bakımsız terk edilmiş olanlar da bir hayli fazla.

Yine de sağlı sollu ahşap evler arasında ve tertemiz havasında yürümek özellikle sessiz hafta içi günlerinde çok keyifli, mutlaka adanın tepelerine doğru güzel bir yürüyüş yapın.

HEYBELİADA KABLO MESİRE ALANI

Ada sokaklarından tepeye doğru çıktıkça evler yavaş yavaş azalır ve çam ormanı kendini gösterir. Askeri bölgeyi de geçtikten sonra deniz tarafı olan sağ tarafta Kablo Mesire alanını göreceksiniz.

Ağaçlarla kaplı bu alanda Kablo adlı da bir çay bahçesi var. Buraya kadar yürüdüyseniz mutlaka aşağıya inip oturun, çünkü buranın diğer adaları ve denizi de görebileceğiniz çok güzel bir manzarası var.

HEYBELİADA’DA NE YENİR?

Adalara gitmişken yenebilecek en güzel yemek tabi ki balık. İskele boyunca bir çok balık lokantası mevcut. Ben bu gidişimde Barba Yani balık lokantasını denedim. Gayet memnun kaldım. 

Balık dışında bir şeyler yemek isterseniz iskelenin bir arka sokağında “Farklı Bir Yer” isimli bir mekan var. Aile işletmesi olan bu lokantada köftenin tadına bakmanızı da mutlaka öneririm.

HEYBELİADA İLE İLGİLİ YORUMLARIM

Yazının başında da söylediğim gibi İstanbul adalarının ortancası olan Heybeliada’da hem ada havasını alıp hem de gezilecek bir çok mekan bulabilirsiniz. Çok fazla kalabalığın olmadığı hafta içi günleri Şehir Hatları Vapurlarıyla Heybeliada’ya günübirlik bir rota mutlaka planlayın derim. Hatta adaya gitmek için yaz mevsimini beklemeyin, özellikle bahar aylarını deneyin. Pişman olmazsınız. 

İSTANBUL’A YAKIN GÜNÜBİRLİK ROTALAR için diğer yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.