HABABAM SINIFI MÜZESİ

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz’ın 1956 yıllarında “Dolmuş” adlı mizah dergisine yazdığı yazı dizisiyle başlar. 10 yıl sonra Hababam Sınıfı tiyatro olarak 1966 yılında, Beyoğlu Küçük Sahne’de Zeki Alasya, Metin Akpınar, Ercan Yazgan gibi isimler tarafından sahneye uyarlanır. 1974 yılında da Ertem Eğilmez’in yönetmenliğinde hepimizin bildiği ve o güne dek görülmemiş gişe başarısı gösteren filmi çekilir?

HABABAM SINIFI MÜZESİ NEREDE?

Hababam Sınıfı filmi 1957 yılında Ertem Eğilmez yönetmenliğinde Üsküdar Altunizade ile Kadıköy Koşuyolu bölgesi arasında kalan Validebağ Korusu’nda çekilmiş.

354.000 m2’lik Anadolu yakasının ikinci en büyük yeşil alanına sahip olan bu korudaki “Adile Sultan Kasrı” da filmin ana binası olarak kullanılmış.

Sultan Abdülaziz annesi için yaptırdığı bu köşkü daha sonra kız kardeşi Adile Sultan’a hediye eder. Köşk ve çevresi zamanında bir çeşit botanik bahçesi ve avlanma alanı olarak kullanılmaktaydı. İçinde bir de av köşkü vardır.

HABABAM SINIFI MÜZESİ’NDE NE VAR?

Hababam Sınıfı Müzesi’ni yani Adile Sultan Kasrı’nı ziyaret ederseniz, filmin çekildiği sınıfı ve ortamı hemen hatırlayacaksınız. İlk olarak Mahmut Hoca’nın Habababam Sınıfı kaçtığında onları beklediği merdiven size tanıdık gelecek. Bu merdivende çekilmiş çok sahne var.

Köşkün kapısından içeri girince Hafize Ana’nın yani Adile Naşit’in zil çala çala indiği merdivenler karşınıza çıkar. Merdivenlerin sağ tarafındaki küçük bir sınıf da filmin geçtiği ana mekan.

Hababam Sınıfı Filminin çekildiği sınıf, aslı gibi korunmuş. Sınıfta ayrıca Şaban’ın, Güdük Necmi’in ve Mahmut Hoca’nın balmumu heykelleri, film ile ilgili fotoğraf ve yazılar var.

VALİDEBAĞ KORUSU’NDA GEZİLECEK YERLER

Validebağ Korusu, Üsküdar’ın göbeğinde yeşil bir vaha aslında. Dışarıdan çok fazla anlaşılmasa da içine girdiğinizde yemyeşil bir orman sizi bekliyor. Sitelerin içinde bu kadar büyük bir alanın kalması mucize gibi bir şey. Gerçi yakın zamanda burası ile ilgili de çeşitli haberler çıkmış ve yapılaşmaya açılması gündeme gelmişti ama bölge sakinlerinin karşı çıkması ile neyse ki durdurulmuş. 

Validebağ Korusu’nun girişinde bir kaç kafe var. Atıştırmalık ürünleri, çay, kahve gibi yiyecekleri bulabileceğiniz bu mekanlarda yaz kış sessiz sakin bir şekilde dinlenebilirsiniz.

VALİDEBAĞ KORUSU TAVSİYEM

Hababam Sınıfı Müzesi, İstanbul Gezilecek Yerler listenizde mutlaka olması gereken bir rota. Giriş ücreti 3 TL (2019). Köşkün bahçesinde ağaçların altında oturarak bir kahve içmenizi mutlaka öneririm. 

Ama asıl tavsiyem zamanınız varsa, köşkü geçip ormanın içlerine doğru yürümeniz. Çoğu kişi müzeyi ziyaret edip çıkıyor. Ama Validebağ Korusu’nun asıl güzellikleri içeride. Kolay yürünebilen bu alanda sessizliğin içinde temiz hava almak, çocuğunuzla top oynayıp, çimlere uzanmak da işin geri kalanı… 

Benimle beraber yeni rotalara çıkmak için diğer sosyal medya hesaplarımı da takip etmeyi unutmayın. Yolda Olmak Güzeldir.

YOUTUBE ENGİN ROTALAR

INSTAGRAM ENGİN ROTALAR

FACEBOOK ENGİN ROTALAR

İSTANBUL’A YAKIN GEZİLECEK YERLER İÇİN VİDEOMU İZLEYEBİLİRSİNİZ.

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.