BURGAZADA GEZİLECEK YERLER // Burgazada Gezi Rehberi

Burgazada Gezilecek yerler ve Burgazada Gezi Rehberi yazımda size İstanbul Adalarının üçüncü büyüğü olan ve bence ada havasını en çok hissedebileceğiniz adasını anlatmak istiyorum.

 

BURGAZADA

Burgazada, Marmara Denizi’nin kuzeyinde milyonlarca yıl önce ana karadan kopup oluşan dokuz adet kara parçasının, üçüncü büyük adasıdır.

 

Burgazada’da yaşam Büyükada ve Heybeliada’ya göre daha içine kapanık ve sakindir. Aslında daha “adalı”dır sanki. Adalar ilçesinin devlet daireleri, otelleri, kalabalık çarşı ve lokantaları Burgazada’da neyse ki yoktur.

Burgazada sakin bir balıkçı adası olmasının yanında tabi ki Sait Faik Abasıyanık’ın yaşadığı adadır.

BURGAZADA İSMİ NEREDEN GELİYOR? 

Burgazada ismi tarih boyunca çeşitli değişiklikler göstermiş. MÖ 311’de İstanbul ve Çanakkale boğazlarını ele geçirmek için Marmara bölgesine gelen Makedonya kralı adaya oğlu “Antigonos” adını verdiğinden sonrasında ada “Antigoni” olarak anılmış.

İstanbul’un fethinden sonra adada bulunan eski bir kaleden olayı Osmanlılar adaya “Burgaz” ismini yakıştırmış. Günümüzde Türkler tarafından Burgaz, Rumlar ve Yunanlılar tarafından Antigoni ismi ile tanınır ve kullanılır.

BURGAZADA’YA NASIL GİDİLİR?

Adalara ulaşım eskiden İstanbul’dan kayıklarla saatlerce kürek çekerek yapılırken bugün bir çok seferle deniz ulaşımı sayesinde 1-1,5 saat arasında Burgazada ve diğer adalara ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Vapur seyahati

Adaya yolculuk

Şehir Hatları’nın Eminönü, Kabataş, Beşiktaş, Kadıköy ve Bostancı’dan kalkan adalar seferleri var. Bunun dışında özel motorlar ve İdo’nun vapur seferleri ve hızlı motorlarla özel deniz taksi hizmeti veren bir firma da mevcut. Yani siz adalara gitmek istedikten sonra illa ki bir yolunu bulursunuz. 

Şehir Hatlarının Adalar seferleri için Vapur Saatleri için tıklayabilirsiniz.

BURGAZADA GEZİLECEK YERLER

Burgazada gezilecek yerler başlığında adaya muhtemelen günübirlik geleceğinizden, 1 günde adada görmeniz gereken yerleri anlatmak istiyorum.

SAİT FAİK ABASIYANIK MÜZESİ

Sait Faik Abasıyanık müzesi

Sait Faik Abasıyanık müzesi

Sait Faik 1906 Adapazarı doğumludur. 1938 yılında bu evi satın alır. İlk başta yazlık olarak kullanılan evde 1945 yılında hastalanmasından sonra sürekli olarak yaşamaya başlar. 1954 yılında vefat ettikten sonra vasiyeti üzerine tüm mal varlığı Darüşşafaka Cemiyetine bağışlanır.

1959 yılında adada bulunan bu köşk, müze olarak açılır. Sait Faik’e ait ev eşyaları, fotoğraflar, mektuplar ve yazılar bu müzede sergilenir.

Girişin de ücretsiz olduğu bu müzeyi mutlaka tavsiye ederim. 

 

BURGAZADA CAMİSİ

Burgazada Camisi

Burgazada Camisi

Burgazada Camisi 1954 yılında mimar Burhan Ongun tarafından tasarlanmış. Sekizgen formu ve kubbesiyle adanın mimarisine ve sakinliğine uyan bir yapı. 

Vapurla adaya yaklaşırken ilk dikkatinizi çekecek yapılardan olan Burgazada camisinin avlusundan da karşı adaları gören manzarası çok güzeldir.

Burgazada cami avlusu

Burgazada camisinin avlusu

KEYİF MEKANLARI

Nefis bir manzaraya karşı yemek yemek, güneşi batırmak isterseniz Kalpazankaya Koyu’na doğru yürüyün derim. Adanın en sessiz tarafını da bu şekilde görmüş olursunuz.

Eğer yaz ayında gelmişseniz Madam Martha Koyu da hem sakinliği hem de denize girebileceğiniz mekanlarıyla ünlü bir yer.

Burgazada bayraklı tepe

Eğer hala yürümekten yorulmadıysanız adanın zirvesi olan Bayrak Tepe’yi öneririm. Çıkışı biraz yorucu olsa da bütün adanın üstünde olmak ve nefis manzaraya karşı yanınızda getirdiklerinizi atıştırmak keyifli olacaktır. 

Geri dönerken de vapura binmeden önce cami sokağın hemen altında deniz kenarında bir çay bahçesi göreceksiniz. Ayaklarınızı denize karşı uzatırken kitabınızı okuyabileceğiniz, ve adadan ayrılmadan kahve içebileceğiniz keyifli bir mekandır. 

BENDEN SÖYLEMESİ

 • Her ne kadar Burgazada diğer adalar gibi hafta sonları da çok kalabalık olmasa da siz yine de hafta içi gitmeye çalışın.
 • Adaya ilk indiğinizde iskelenin karşısındaki Ergün pastanesinde milföy pastasını yedikten sonra gezinize başlayın.
 • Sait Faik müzesini mutlaka ziyaret edin. Giriş ücretsiz. Alacağınız her kitap Darüşşafaka Cemiyetine katkıda bulunacaktır, unutmayın.
 • Adanın sokaklarında fazla bir şey düşünmeden yürüyüş yapın.
 • Yanınızda biraz kedi maması bulundurun.
 • Kalpazankaya’da güneş batarken yemek yiyin.
 • İstanbul’a dönmeden önce iskelenin sağ tarafındaki çay bahçesinde kahve için…   Pişman olmazsınız… 🙂

  Adadan Dönüş

   

 • Heybeliada Gezi Yazımı okumak için tıklayabilirsiniz.

 

 

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.