BELGRAD ORMANI

Belgrad Ormanı, İstanbul’un doğal yeşil alanları içinde en büyük olanı. Sarıyer’e bağlı Bahçeköy sınırları içinde 5.000 hektarlık alana sahip olan Belgrad Ormanı, İstanbullunun da doğaya kaçış rotaları için güzel bir alternatif…

Mesire yerleri, su kemerleri, yürüyüş parkurları, spor alanları ile sakin günlerindeki sessiz ortamıyla kendinizi İstanbul’dan çok uzakta hissedebileceğiniz bir ortam Belgrad Ormanı… 

Ormanın içindeki Bizans döneminden kalan ve Osmanlı zamanında da geliştirilen su kemerleri ve bentler ile İstanbul’un su ihtiyacını da sağlayan bir kaynak. Buradaki bentlerde toplanan sular, çeşitli kemerler ile İstanbul’un değişik bölgelerine dağıtılmış. Kemerburgaz’daki, Unkapanın’daki kemerler bu suların taşınma yollarından birkaçı…

 

BELGRAD ORMANI’NA NASIL GİDİLİR?

Belgrad Ormanı’na araçla gitmek isterseniz Maslak Sarıyer istikametinde Tarabya ayrımından U dönüşü yapıp, Bahçeköy tabelalarını izlemelisiniz. Yol sizi ağaçların arasından Bahçeköy’ün içine ve sonrasında ormanına girişine getirecek. Belgrad Ormanı’na yaya olarak gelmek isterseniz, 42T, 42M, 42R ve 153 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

BELGRAD ORMANI İSMİ NEREDEN GELİYOR? 

Kanuni Sultan Süleyman, 1521 yılında Sırbistan seferi dönüşü yanında getirdiği Belgradlıları buradaki köylere yerleştirir. Amacı burada Bizans döneminden kalan su bentlerini tamir ettirip, etrafındaki köyü canlandırmaktı. Burada yaşayan insanlar yüzünden ismi Belgrad Köyü olarak kalır.

BELGRAD ORMANI’NDA NE YAPILIR?

Bu kadar doğal, yeşil bir ortamda yapılabilecek en güzel şey tabi ki, doğanın tadını çıkarmak. Bunun için herkesin farklı yöntemleri olabilir.

İçindeki 6km’lik yürüyüş parkurunda ağaçların arasında temiz hava içinde sağlıklı bir spor yapabilirsiniz. Mesire alanlarında piknik yapıp doğanın içinde yemek yemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Bisiklete veya ata binebilirsiniz. Ve ya yazın sıcağında bir ağaç gölgesine uzanıp sessizliğin sesini dinleyebilirsiniz.

BELGRAD ORMANI GİRİŞ ÜCRETİ

Araçla giriş ücretli. Aracın büyüklüğüne göre 10-20 TL arası bir tutarı var. İçeride otopark mevcut. Yaya veya bisikletli girişin bir ücreti yok.

TAVSİYEM

Belgrad Ormanı gezisi için olabiliyorsa hafta içi, olamıyorsa hafta sonu erken saatlerde ormana gelin. Hafif bir kahvaltılık çantanızda getirirseniz tahta piknik masalarında ağaçlar altında çok kalabalık olmadan atıştırırsınız. Etraf kalabalıklaşmaya başlayınca da 6 km’lik yürüyüş parkurunda içinize temiz havayı çeke çeke bir pazar sporu yapmanızı tavsiye ederim.

Benimle beraber yeni rotalara çıkmak için diğer sosyal medya hesaplarımı da takip etmeyi unutmayın. Yolda Olmak Güzeldir.

YOUTUBE ENGİN ROTALAR

INSTAGRAM ENGİN ROTALAR

FACEBOOK ENGİN ROTALAR

 

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.