BARIŞ MANÇO MODA

Barış Manço Müzesi İstanbul müzeleri içinde özellikle 30’lu yaşlarda olanların mutlaka görmesi gereken bir yer. Adresini hatırlarsınız. Barış Manço Moda 81300 İstanbul… Bu sözleri çoğunuz güzel anılarla hatırlıyordur. Barış Manço bundan 30  yıl önce, televizyon ekranında seyretmekten keyif aldığımız “7’den 77’ye” programıyla bizlere çok şey öğretmişti. “Adam Olacak Çocuk” programıyla küçüklere mikrofon uzatıp, onları dinlerken, Kurtalan Ekspresi’nin eşlik ettiği şarkılarıyla çocuklara verdiği değeri o yıllarda göstermişti. Hala bugün o ayarda bir çocuk programı yapılmadı.

BARIŞ MANÇO MODA

Kadıköy’den Moda’ya doğru bir yürüyüşe çıkarsanız, yol sizi mutlaka Barış Manço Moda tabelasının önüne çıkaracaktır. Moda’nın sessiz sokaklarından, Yusuf Kamil Paşa sokak ile Atıfet Sokağın köşe noktasında beyaz söveli, kırmızı renkli evi gördüğünüzde, bahçesindeki domates biber patlıcan heykellerine bakarsanız, doğru yere geldiğinizi anlarsınız.

1900 yılında yaptırılan köşk, cephedeki kilit taşları ve ferforje çift kanatlı balkonları ile döneminin mimari özelliklerini yansıtır.Yıllar içinde birkaç kez el değiştirdikten sonra 1984 yılında Barış Manço tarafında satın alınmış ve ailesiyle beraber bu evde yaşamıştır.

1999 yılında aramızdan ayrıldıktan sonra, 2010 yılına kadar Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla köşk müze haline getirilir.

BARIŞ MANÇO MÜZESİ

Barış Manço Müzesi’nin giriş kapısının etrafındaki mermer kaplamada, Barış Manço’nun ölümünden sonra sevenlerinin yazdığı yazılar bulunuyor. Giriş katta Barış Manço silikon heykeliyle kuyruklu piyanosunun yanında ziyaretçileri karşılıyor. Salonda Manço’nun dünyanın çeşitli yerlerinden getirdiği antika mobilyalar ve cam eserler mevcut. Zemin katta ayrıca yemek odası ve giysilerinin sergilendiği bir bölüm de var.

Üst kata piyano şeklinde restore edilen basamaklardan çıkılıyor. Birinci kat ebeveyn ve misafir yatak odasından oluşuyor. 20.yy başında etkili olan Art Nouveau tarzındaki ahşap mobilyalar, sade fakat zevkli döşenmiş. Bu katta Barış Manço’nun yüzük ve kemer koleksiyonlarını da görebilirsiniz.

Barış Manço Müzesi ikinci katı geniş bir hol ve iki çocuğuna ait odalar için ayrılmış. Bu odaların biri şu anda “Adam Olacak Çocuk” ismini aldığından, programın görüntülerini izlemek mümkün. Diğer odada Barış Manço’nun yurt dışında grafikerlik eğitimi aldığı sıralarda yaptığı çalışmalar sergileniyor.

BARIŞ MANÇO MÜZESİ TAVSİYEM

Bu müzeyi, İstanbul’da yaşayan özellikle 80’li yıllarda doğan bugünün yetişkinlerine mutlaka tavsiye ediyorum. Giriş ücreti 10 TL. Pazartesi ve resmi tatil günleri hariç her gün açık. Çocuğunuzla beraber yapacağınız bu müze ziyareti sonrası geçmişin güzel anılarını hatırlamanız eminim ki herkese iyi gelecektir. Daha sonrasında Moda sahilinde yapacağınız bir yürüyüşle gününüzün geri kalanında da deniz havası alabilirsiniz. Tavsiyemdir.

Benimle beraber yeni rotalara çıkmak için diğer sosyal medya hesaplarımı da takip etmeyi unutmayın. Yolda Olmak Güzeldir.

YOUTUBE ENGİN ROTALAR

INSTAGRAM ENGİN ROTALAR

FACEBOOK ENGİN ROTALAR

 

YOUTUBE KANALIMDAKİ BARIŞ MANÇO – MODA VİDEOM

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.