AYASOFYA’NIN ÖNEMİ – Ayasofya’nın Mimari ve Tarihi Özellikleri

Ayasofya’nın önemi ve mimari özellikleri nedir? Ayasofya’yı kim yaptırmış? Ayasofya ne kadar bu kadar önemli? Bugünlerde sıkça konuşulan Ayasofya ile ilgili konuları doğru anlayabilmek ve yorum yapabilmek için öncelikle bu sorulara cevap bulmalıyız bence.

Ayasofya'nın önemi yıllarca kilise ve cami olarak kullanılmasındandır

Ayasofya’nın önemi yıllarca kilise ve cami olarak kullanılmasındandır

AYASOFYA’NIN ÖNEMİ

Ayasofya, dünyada İstanbul veya Türkiye ismi anılınca turizm açısından en çok bilinen, ziyaret edilen yapı oldu şimdiye kadar. Bunun tabi ki en önemli nedeni yüzyıllarca farklı medeniyetlere ve dinlere ev sahipliği yapmasının yanında yapıldıktan sonraki 1000 yıllık süre içinde dünyanın en büyük katedrali olmasıydı. Boyutları ve kubbesiyle hem yapıldığı dönemde hem de bugünlerde hala hayretle incelenen bir yapı.

Ayasofya’yı Ziyaret

AYASOFYA’NIN TARİHİ ÖNEMİ

Bugün gördüğümüz Ayasofya, 532 yılında aynı mekanda yapılan üçüncü kilisedir. Kendinden önce 360 yılında ve 415 yılında yapılan kiliseler çeşitli yangınlar ve depremler sonucu yıkılınca 532 yılında Roma İmparatoru 1. Justinianus, yeni ve büyük bir kilise yaptırarak gücünü hem dünyaya hem de kendi halkına göstermek ister. Peki imparator neden bu kadar büyük bir kilise yapılmasını ister? Bugünleri ve Ayasofya’nın önemini anlamak için bu sorunun cevabını da bilmek önemli bence…

AYASOFYA NEDEN ve NE ZAMAN YAPILDI?

532 yılında Konstantinopol’de yani bugünkü İstanbul’da halk arasında Roma İmparatoru’na karşı çok büyük bir ayaklanma çıkar. Halk fakirleşmiştir fakat saray tam tersi zenginlik içinde yaşamaktadır. Nika ayaklanması denilen bu olay neredeyse imparatorun devrilmesine kadar gider. 

İmparator kaçıp kaçmamak arasında kalmışken eşinin de desteğiyle isyanı bastırmaya karar verir. İsyancıları bugünkü Sultanahmet Meyadanı’nda bulunan hipodrom binasına kapattırır ve yaklaşık 30 bin kişiyi öldürerek isyanı sonlandırır.

İsyan bastırıldıktan sonra İmparator tekrar halkının güvenini kazanmak ve dünyayı gücünü göstermek için yakılıp yıkılan kilisenin yerine yaniden çok büyük bir dini mekan yapılmasını ister.

532 yılında başlanılan inşaat 5 yılda bitirilerek 537 yılında Ayasofya açılır. Büyüklüğü o kadar etkileyicidir ki açılışında İmparator o sırada dünyadaki en büyük tapınak olan Hz Süleyman tapınağını kast ederek “Seni geçtim Süleyman” der.

Ayasofya Mozaik

Ayasofya Deisis Mozaiği

AYASOFYA’NIN MİMARİ ÖZELLİKLERİ VE ÖNEMİ

Ayasofya’nın önemi yapıldığı tarihte tabi ki ilk olarak büyüklüğü ve kubbesiyle etkileyici olmuştur. Kubbe çapı 31,6mt ve kubbenin yerden yüksekliği 55,60mt’dir. 

Ayasofya’dan önce kubbe MÖ 27 yılında Roma’daki Panteon tapınağında da kullanılmış. Fakat Ayasofya’da kubbenin yanına eklenen yarım kubbelerle mekan boyuna doğru büyütüldüğünden yenilikçi bir kullanım olmuş.

Ayasofya’da dünyanın en büyük hat yazıları bulunuyor

AYASOFYA’NIN DÖNEMLERİ 

537 yılında kilise olarak kullanıma açılan yapı 916 sonra 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethiyle camiye çevrilmiş. 482 yıl cami olarak kullanıldıktan sonra da 1935 tarihinde bakanlar kurulu kararıyla müzeye çevrilir. 85 yıl müze olarak kullanıldıktan sonra 2020 yılında tekrar camiye çevrildi.

 

AYASOFYA VİDEOMA YOUTUBE KANALIMDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

DİĞER YAZILARIM

Ayasofya dışında Türkiye’nin turizm konusunda en önemli diğer bir yeri de Kapadokya’dır. Kapadokya Gezi Notlarımı da okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.