Hafta sonu konaklamalı rotalar

Günübirlik Rotalar yazımdaki yerleri gördüğünüzü umarak olayı biraz daha geliştirelim istedim. Seyahate zaman ayırdıkça yolda olmak ve yeni yerler görmek lüksten çok ihtiyaç haline gelir. Hafta sonu bir geziden eve dönerken bir sonraki yere ne zaman gitsem diye düşünülür. Tecrübeyle sabittir ki kimleri ilk başta gezmeye zorlamışsam, sonrasında yeni yerlere gitmek isteyenler de ilk onlar olumuştur. Evde oturmak zordur artık.

Seyahat planı yapmak
Seyahat maliyeti

Yazılarımın genelinde bahsettiğim gibi seyahat etmek, illaki vizeler alıp, sınırlar geçmekle olmaz. Amaç her gün yaşadığımız ortamın dışına çıkıp, farklı mekanlarda ve insanların arasında olma halidir. Bunun için önce kendi şehrimizden, sonra yakın şehirlere, sonra da uzak şehirlere doğru planlar yapabiliriz. Fırsat bulursak yurt dışı da sıralamaya girmeli tabi ki. Fakat ülkemizdeki gezilmesi gereken yerleri bitirmeden sadece yurt dışına şartlanmak yanlış olur.

Bu yazımda günübirlik seyahatlerin artık yeterli olmadığı, biraz daha uzaklara gidip, sabah yeni bir yerdeki kahvaltıyla güne başlanacak, hafta sonu bile yapabileceğimiz rotaları yazıyorum. Yani İstanbul’a 4-5 saatlik mesafede araçla gidilebilen yerler. Sabah çıkıldığında, kalan yarım günde etraftaki yerleri görüp geri dönmek zor olacağından, 1 gün konaklamak ve ertesi gün de geziye devam etmenin ideal olacağı yerler.  Yazıda yine gittiğim rotalardan, nereye ne kadar zaman ve para ayırarak gezilebileceğini de anlatıyorum.

1- TARAKLI – MUDURNU – GÖYNÜK

İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler
Taraklı / Sakarya

İlk önerim şimdilerde pek fazla bilinmeyen ama ileride daha turistik olabilecek iki ili kapsayan bir rota. İstanbul’a 3 saat mesafedeki Sakarya’ya bağlı TARAKLI‘dan başlayarak, Bolu’ya geçip GÖYNÜK ve MUDURNU gezisi.

Mudurnu / Bolu

Cittaslow (Sessiz Şehir) ünvanlı bu ilçelerdeki yöresel ve tarihi dokuya sahip evlerin arasından yürümek gerçekten huzur verici. Çok turistik olmayan bu sakin yerleri görüp, tarihi konaklardan birinde konaklamak hafta sonu için farklı bir deneyim.

Göz at Taraklı Mudurnu Göynük Rotası 

2- ESKİŞEHİR

Porsuk Çayı’nda Gondol

İstanbul’a 4 saat mesafede, Anadolu’nun ortasında her yönüyle modern ve gelişmiş bir şehir, Eskişehir. Tarihi bölgelerinin yanında modern ve insana yönelik şehircilik anlayışı sayesinde her gelenin beğendiği ve artık turistik olmuş bir yer. O yüzden gitmeden en az 1 ay önce otel rezervasyonun yapılması gerekiyor. Parkları, müzeleri, gondolları ve kent yapısıyla Eskişehir’de gezerken kendinizi Avrupa’nın herhangi bir şehrinde hissetmemeniz için hiç bir sebep yok.

3- BURSA

Muradiye Külliyesi

İstanbul’a 3 saat mesafedeki Bursa’nın keyifli bir yolculuğu vardır. Eskihisar’dan feribotla deniz havası alınan rotayı artık Osmangazi köprüsüyle kısaltmak da mümkün. Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentliğini yapmış şehir tarihi açıdan oldukça zengin. Günübirlik seyahatin dışında, konaklamalı gelindiğinde Bursa şehir merkezinin yanında Mudanya,Trilye, Cumalıkızık, Gölyazı, Uluabat gölü gibi yerlerini de ziyaret etmek mümkün olacaktır.

Göz atBursa Seyahat Notlarım

4- EDİRNE

Sinan heykeli
Selimiye ve Mimar Sinan

Yine İstanbul’a 3 saat mesafede Osmanlı’nın Bursa’dan sonraki başkenti Edirne de İstanbul’lular için hafta sonu rotası olabilir. Mimari ve doğal güzellikleri açısından zengin bu şehri günübirlik gelip görmek zor olacağından ben 1 gün konaklamalı seyahatten yanayım.

Öğle saatlerinde varılabilen Edirne’de geziye başlamadan önce nefis ”Ciğer Tava” yiyerek kendinizi motive edebilirsiniz. Ardından Mimar Sinan’ın Selimiye’sinden başlayıp, Eski Cami, Üç Şerefeli Cami’yi ziyaret edebilirsiniz. Edirne’nin Beyoğlu’su kıvamında Saraçlar Caddesi’ndeki sağlı sollu mekanlara göz gezdirerek yola devam ettiğinizde karşınıza Tunca ve Meriç Nehirleri çıkacak. Nehir üzerindeki köprüden yürüyerek geçip etraftaki dinlenme mekanlarında oturup nehri seyrederek günü bitirmeyi tavsiye ederim.

Ertesi gün, kahvaltı sonrası 2. Beyazıd Külliyesinde başlanan güne, tekrar Meriç nehrinden geçilerek devam edilebilir. Köprüden bir kaç km uzaklıktaki Karaağaç mahallesinde, Lozan Anıtı ve tarihi tren garı ziyaret edildikten sonra, etraftaki sessiz ve sakin kafelerde oturulabilir. Öğleden sonra geri dönüş için yola çıkıldığında akşam saatlerinde İstanbul’a varmış ve hafta sonunuzu farklı bir şekilde değerlendirmiş olursunuz.

Göz at: Edirne Seyahat Notlarım

Listenin devamı yakında …

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.