Bodrum’a Baharda Gitmek İçin 10 Güzel Neden…

Bodrum deyince, yerli yabancı bir çok insanın aklına eminim yazın her şey dahil otellerde deniz ve plaj keyfi, barlar sokağında müzik ve eğlence gelir. Sonra da ”Kalabalıktan adım atacak yer bulamadık” sızlanmaları… Ben de daha önce bu deneyimleri yaşasam da, Bodrum’u Ekim ayında sezonu kapatırken görmek istedim. Ve inanın yaz mevsimine göre çok daha keyifli zaman geçirdim. İşte sebepleri ve detayları…

BODRUM NEDEN SEZON SONU ?

 

1- Ucuz Uçak Bileti

Yaz mevsiminin aksine Nisan-Mayıs veya Eylül-Ekim aylarında bir çok firmadan ucuz uçak bileti alabilirsiniz. Şu sıralar yaz ayları için de kampanyalar başlamışken kaçırmayın derim. Böylece bahar aylarında bir cumartesi sabahı Bodrum’da olup, Pazar akşamına dönerek keyifli bir hafta sonunu, yol masraflarını abartmadan geçirmiş olursunuz. Bodrum’a uçakla giderek  araç kiralamak en mantıklı yol. 4 kişilik bir arkadaş grubunuzla bölüşeceğiniz araç kirası da masrafları kısmanızı sağlayacaktır. 1 kişinin uçak + araç masrafı yaklaşık 250 TL civarında oluyor. (2017)

2- Sessiz ve Sakin

”Bodrum kalabalıktır, iğne atsan yere düşmez” diyenler, sizi baharda Bodrum’a beklerim. Okul çağında çocuğunuz yoksa, okulların açık olduğu aylar tam size göre. Çocuğu olanlar da yine aynı aylarda hafta sonunu değerlendirmek için burayı tercih edebilirler. Etrafta sadece Bodrum’un yerli halkını görebileceğiniz, gürültü olmadan keyifli bir hafta sonu geçirmek için en ideali sezon sonu. Sıra sıra koylarında dalgaların sesini dinlerken, ege mutfağının tadını çıkarmak için neler mi yapılabilir? İşte detayları …

 

BODRUM HAFTA SONU ROTASI

 

3- Güvercinlik’te Sabah Kahvaltısı

Gündoğan Balıkçıkları

Havaalanından kiraladığınız aracınızla Bodrum yönüne doğru giderken 15 km sonra Güvercinlik sahile inerek, deniz kenarında kahvaltınızı yapabilirsiniz. İyot kokusunu içinize çekerek hafta sonuna başlamak güzel olacak. Yeşil Bahçe Lokantası burada benim denediğim mekandı. Kahvaltısı gayet başarılı… Zaten İstanbul Caddebostan’daki kalabalık lokantaların limitsiz kahvaltıları yerine sessizce denizi seyrederek yapılan kahvaltıdan keyif almamanız çok zor.

4- Bodrum’un Kasabaları

Kahvaltıdan sonra Bodrum merkez yönüne giderken yaklaşık 20km sonra Torba-Gümüşlük ayrımından sağa dönün. Bodrum yarımadası boyunca koylarını ve kasabalarını ziyaret ederek yola devam edebilirsiniz. Döne döne ilerlerken yolda karşınıza sırasıyla Torba, Göltürkbükü ve Gündoğan çıkacak. Zamanınız varsa hepsine birer saat uğrayıp çarşılarını görebilirsiniz. Zamanınız az ise Gündoğan’a mutlaka uğrayın. Küçük bir balıkçı kasabasına benzeyen bu sakin mahallede limana inip balıkçılar kahvesinde bir şeyler içerken kıyıya yanaşan kayıklardan indirilen taptaze balıkları görebilirsiniz.

5- Gümüşlük’te Balık

Bodrum Gümüşlük

Ve ünlü Gümüşlük…. Merak etmeyin isim yapmış mekanlar Ekim aylarında genellikle kapanmış oluyor. O zaman en iyisi denize doğru, güney tarafından kumsala girip  kış güneşinin altında bomboş kumsalda yürümek… Bomboş dedimse de bir iki kişiyi denize karşı sandalyelerini açıp kafa dinlerken göreceksiniz. Yeterince temiz havayı içinize çektikten sonra az ilerideki balıkçı lokantalarında lezzetli balık ve deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Bu lokantalar tüm yıl açıkmış. Ben Siesta Lokantasını denedim. Ve yemek sonrası aklıma takılan soru burada yediklerim kalamarsa, İstanbul’da yediklerim neydi acaba oldu. Hakikatten çok taze ve doğallar.

6- Gümüşlük Çarşı

Yemek sonrası deniz kenarı boyunca yürürseniz meydanda, biraz daha kalabalık kafeler ve lokantalar göreceksiniz. Dekorasyon olarak davet edici olsalar da, yan yana sıralanmış ”Buyrun buyrun” diyen garsonlarıyla bana biraz itici geldiler. Geride kalan sakin lokantaları tercih ederim. Bu çarşıda el işi ürünlerin sergilendiği değişik stantlar var. Çoğunlukla özel tasarım olduklarından fiyatları biraz pahalı olsa da farklı olmaları bence güzeldi.

6- Bitez SavraBodrum’da Jazz Müzik 

Gümüşlük sonrası güneye devam ederek Turgut Reis mahallesini de görebilirsiniz. Daha sonra kuzey-doğu istikametinde otobana bağlanarak Bodrum merkez yönüne dönerseniz, akşam konaklamanız için Bitez’i öneririm. Özellikle Savra Bodrum Otel‘in sunumları ve lezzetiyle farklılaşan akşam yemeğini kesinlikle tavsiye ederim. Yemek sırasında kaliteli grupların sahne aldığı canlı jazz müzik performanslarınını da beğeneceğinizi umuyorum. Özel bir akşam yemeği için güzel hatırlayacağınız bir mekan olacaktır.

7- Bitez’de Mandalina Bahçeleri

Bodrum Bitez Mandalinası

Bitez’e Ekim ayında gelirseniz sabah kahvaltı sonrası Savra Otelin bahçesindeki ağaçlardan enfes mandalinaları dalından istediğiniz kadar koparıp yiyebilirsiniz. Bitez mandalinasının çekirdekli olmasına rağmen çok tatlı ve ince kabuklu olmasına bayıldım.

8- Merkez’de Zeki Müren Evi

Bodrum merkeze daha önce gelmediyseniz bir kere görmenizi öneririm. Daha fazlası sıkıcı olacaktır, çünkü fazla turistik ve deniz kenarındaki marina yüzünden büyük teknelerin arkasından deniz görmek imkansız hale gelmiş. Bodrum kalesi ve su altı müzesi açıksa mutlaka görülmeye değer. Daha önce görmeme rağmen tekrar girmek istedim ama 2017 yılında tadilata alınmış. Umarım çok uzun sürmez.

Merkezde görülecek diğer bir müze ise deniz kenarı boyunca devam ettiğinizde yolun sonundaki yokuşta karşınıza çıkan Zeki Müren Evi. Bodrumla özdeşleşmiş birinin evine giden güzergahta hiç bir tabela olmaması bir eksiklik olmuş. Neyse ki navigasyonlar var. İki katlı güzel ve mütevazi bu evde Zeki Müren’in kişisel eşyalarını, fonda şarkılarını dinlerken görebilirsiniz. Siyah beyaz fotoğrafların, süslü elbiselerin ve rahatlatıcı müziğin etkisinde kalarak tamamlanan müze turunun sonunda evin terasından deniz manzarasının tadını çıkarmayı unutmayın.

9- Güvercinlik’te Son Akşam Yemeği

Bodrum Sezon Sonu

Keyifli iki günün sonunda artık dönüş vakti yaklaşıyorsa bir sefer daha balık yemek için zaman bırakmakta fayda var. Uçağınızın kalkış saatine göre dönerken havaalanı yolu üzerinde Güvercinlik balık için mutlaka denenmeli. Yoldan sapıp deniz kenarına indiğinizde yine bir koyun etrafına dizilmiş kayıklar ve balıkçılar karşılıyor sizi. Ama en önemlisi yine sessiz ve sakin… Çok lüks olmayan denizin içindeki bu mekanlardan Doy Doy isimli lokantaya oturdum. Balık, karides, kalamar yine çok tazeydi ve fiyatları Gümüşlük’e oranla daha iyiydi.

Siz de dönüş yolunda, Güvercinlik’te güneşi batırırken balık yerseniz, en yakın zamanda Bodrum’a tekrar bir hafta sonu gelmenin veya daha ileriye gidip yerleşmenin planlarını yaparsınız. Ben öyle yaptım.

10- Hafta Sonu Tatil Alternatifi

Ve gelelim Bodrum’a baharda gitmek için 10. güzel sebebe… Her zaman söylerim. Hafta sonu İstanbul’da eğlenmek veya kafa dinlemek için geçirilen zamandan daha çok, varacağınız yere gidiş süreniz trafikte geçiyor. Hele hava güneşliyse doğal olarak birçok kişi kendini dışarı atar. Bu durumda da çoğunlukla evden çıkıp, tekrar eve gelmek için 2-3 saatimiz yolda heba oluyor. Bu kadar süreyi araç içinde harcamamak için bile uçakla Bodrum’a veya diğer şehir dışı Hafta Sonu Rotalarına bakılabilir. Bulunduğunuz şehirden 1 gün bile uzaklaşmak geri döndüğünüzde 1 haftadır tatildeymişsiniz gibi bir his bırakır. Pazartesi sendromuna karşı Hafta Sonları Yolda Olmak Güzeldir.

Ekim 2017

 

4 Comments

  1. selim sülek 10/12/2018 Reply
  2. Yaprak 08/11/2019 Reply
    • Engin Akgün 08/11/2019 Reply

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.