İznik – Cumalızık Günübirlik Gezi Rotası

Bir pazar sabahı kendi aracımla yola çıkıp, İznik ve Cumalıkızık gezimde nereye, ne kadar zaman ayırarak, nerelerin gezilebileceğini saat saat anlatacağım. Bir geziye çıkarken programınızı bu şekilde önceden yaparsanız, zamanı doğru kullanarak, görmek istediğiniz yerlere yeterli zaman ayırabilirsiniz. Bakalım günübirlik bir gezide nereler gezilebilir. 

İstanbul-İznik Rotam

SAAT 08:00     : Üsküdar’dan yola çıkıyorum. 

SAAT 09:00     : Eskihisar’da arabalı vapura bindim. İstikamet Topçular/Yalova. Kahvaltıyı vapurda denize ve martılara karşı yapmak bugünün ilk zevki.

SAAT 09:45     : Topçular’da vapurdan iniyorum. Yalova yönüne devam ediyorum. İlk ziyaret noktam 15 dakikalık mesafede.

YÜRÜYEN KÖŞK

Yürüyen Köşk – Yalova

Deniz kenarındaki bu küçük sessiz köşk, Atatürk’ün bir çınar dalını kestirmemek için yapıyı tren rayları üzerinde 5m yan tarafa kaydırtmasından ismini almış. İlk düşünülen ağaca verilen önem gibi gözükse de Atatürk’ün yapmak istediği o yıllarda Türk mühendislerine yapabileceklerinin neler olduğunu kanıtlamaktı. Burada 30 dakikalık bir ziyaret yeterli oluyor.

SAAT 10:30     : Orhangazi yönünde İznik levhalarını takip ederek yola devam ediyorum. 65km’lik yaklaşık 1 saat sürecek yolum var. Orhangazi’den sonra sola dönerek İznik Gölü’nü ve zeytin tarlalarını seyrederek yola devam ediyorum.

İznik

SAAT 11:30     : İznik’e geldim. Bir Anadolu kasabasına benziyor. Genelde iki katlı binalar sağlı sollu yerleşmişler. Sokaklar düz ve ızgara biçiminde şekillenmiş. Arabayı bir yere park edip artık yürüyerek gezime başlıyorum.

AYASOFYA MÜZESİ

Ocak ayında İznik

Hristiyanlar için önemli bir yapı olan bu kilise şu an ”Orhan Camisi” olarak kullanılıyor. Bir kısmı cami olarak ibadete açık, bir kısmı da kiliseden kalan bölümlerini görmek amacıyla ziyarete açık. Detayları BURSA GEZİ YAZISINDA.

SAAT 12:00     : Ayasofya’nın bahçesinden sola dönüp, ilerideki arkeolojik kazı alanlarını görüyorum. Toprağın altından çıkmış yaşam alanları, çini atölyelerinin yüzyıllar önceki kalıntıları bulunmuş. İznik’in, tanıtımı çok iyi yapılamamış çok eski bir geçmişi olduğu belli. Bir çok köşede arkeolojik kazı alanları, harap edilmiş tarihi kalıntılar görmek mümkün. İkişer katlı binaların olduğu sokakta yürüyerek etrafı incelemeye devam ediyorum.

Kazı alanları – İznik

SAAT 13:00     : Artık öğle yemeği saati. (Gezilerde yemek yerlerinin hem güzergah üzerinde olmasına hem de olabiliyorsa yöresel olmasına önem veririm.)

Bugünkü durağım KÖFTECİ YUSUF. Temiz ve ferah bir lokanta. Hızlı servisinin yanında köftesi de lezzetli. Tabi ki tatlı olarak Kaymaklı ekmek kadayıfını da denmeden geçmiyorum. Firma gördüğüm kadarıyla bir çok şubesinde aynı kaliteli hizmeti sunuyor.

SAAt 14:00     : Artık yediklerimi hazmetme zamanı, bundan sonrası hep yürüyüş. Lokantanın karşısındaki sokağa giriyorum. Az ileride Kadir Usta‘nın çini dükkanı var. Kapı önünde çömlek yapımıyla ilgili kısa bir gösterisini izleyip, içeride kendinin ve eşinin imalatı olan ürünleri inceledim. Küçük yerlerdeki yerel dükkanlar mutlaka görülmeli…

Çini Ustası – İznik

SAAt 14:30     : Maltepe caddesi boyunca çini dükkanlarının vitrinlerine göz gezdiriyorum. İleride  köşede SÜLEYMAN PAŞA MEDRESESİ var. Orhan Gazi’nin oğlu olan Şehzade Süleyman’ın yaptırdığı medrese binası bugün çeşitli çini dükkanlarının bulunduğu çay, kahve içmek oldukça müsait avlulu bir yapı.

SAAT 15:00     : Maltepe caddesini sonuna kadar devam ettiğimde İznik’in etrafını çeviren surlara varıyorum. Burada surların dört kapısından LEFKE KAPISI var. Çeşitli dönemlerde üzerine eklemeler yapılarak büyütülmüş surlar yakın zamanda ziyarete açılmış.

Ardından surların karşısında minaresindeki çinileriyle ünlenmiş zarif YEŞİL CAMİ’yi ziyaret ediyorum. Osmanlı’nın mimarı bilinen ilk camisi. Devlet olma yolunda ilerlemek amacıyla ilk olarak İznik’te cami, medrese, imarethane gibi yapılar yapılmış. Yani imparatorluğun temelleri İznik’te atılmış denebilir.

Yeşil Cami – İznik

Yeşil Cami’nin karşısında şu an İZNİK MÜZESİ olarak hizmet veren NİLÜFER HATUN İMARETHANESİ bulunuyor. Sultan 1. Murat tarafından annesi adına yaptırılan, medreselere ve ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtımı yapan bir kurummuş. Uzun zamandır tadilatta olduğu için kapalı. Bahçesine İznik’in çeşitli yerlerinden çıkartılmış tarihi eser kalıntıları, lahitler, kolon başları gelişi güzel bırakılmış. Yurt dışına kaçırılanlardan geriye kalanlar bile o kadar çok ki sergilenecek bir mekan bulunamamış.

SAAT 16:00     : İznik için bugünlük bu kadar yeter. Artık aracıma binip 1 saatlik mesafedeki CUMALIKIZIK’a gitmek için yola çıkıyorum. Lefke kapısının yanından ”Yenişehir ve Bilecik” levhalarını takip ettiğimde 70km sonra hedefime varacağımı söylüyor sadık navigasyonum.

İznik Cumalıkızık arası rotam

SAAT 17:00     : Bursa şehir merkezine giden yol üzerinden sola yukarı doğru dönüp levhaları takip ederek CUMALIKIZIK KÖYÜ‘ne çıkıyorum. Osmanlı zamanında yerleşilen bu köy günümüzde bayağı turistik olmuş. Girişindeki tur otobüslerinden ve insan kalabalığından bu anlaşılıyor. Yaklaşık 300 yıllık Türk evi örneklerinin görülebileceği bu köyün girişinde yöresel ürünlerin satıldığı pazar da sürekli kurulu. Dar ve taş kaplı sokaklardan yukarı doğru çıkarak birbirine değecek kadar yaklaşan evleri inceliyorum.

Cumalızık sokakları

KÜPELİ EV denilen bir ev, UNESCO projesi kapsamında korumaya alınmış, içerisi gezilebiliyor. Diğer evler daha çok gözleme ve kahvaltı yenen mekanlara dönüşmüş olsa da eski havayı solumak güzel. Köy camisinin arkasında bir de ETNOGRAFYA MÜZESİ var. İki katlı bu evde köyün geçmişine ait eşyalar, aletler, fotoğraflar sergileniyor.

Sokakların ve evlerin fotoğraflarını çekmeyi bitirdikten sonra, bir avludan içeri girip ahşap döşemeli üst kata çıkıp oturdum. GÖZLEMEMİ yiyip biraz dinlenmek iyi geldi. Kalkınca pazardaki teyzelerden zeytin ve ceviz aldım.

SAAT 18:30     : Artık eve dönme zamanı. Yaklaşık 3 saat sürecek 160km’lik yolum var.

SAAT 21:30     : Sabah çıktığım İstanbul’a 14 saat sonra tekrar geri döndüm. Biraz yorulsam da  hiç görmediğim sessiz İznik’i ve tarihi Cumalıkızık’ı  gezmek iyi geldi. Sanki 1-2 gündür evden uzaklaşmışım gibi. Yeni yer görmek böyle bir şey. İnsanın içini açıyor.

Bugün yaklaşık 350km yol yaptım. İki kişi için tüm masraflar ve yemekler dahil gün sonunda yaklaşık 300 TL (2017 yılında) harcadım. İstanbul’da  olsam ve 3 öğün dışarıda yemek yesem muhtemelen daha fazla harcardım. Artısı yeni bir yer görmüş olarak haftayı kapatıyorum.

İşte bu kadar kolay… Bu detaylı rotadan size uyan kısımlarını kullanıp bir hafta sonunuzda kullanabilirsiniz.

Kentle ilgili SEYAHAT NOTLARIMI okumak için BURSA GEZİ YAZISInı tıklayabilirsin.

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.