İSTANBUL’A YAKIN GÜNÜBİRLİK GEZİLECEK YERLER

İstanbul’a yakın günübirlik gezilecek yerler listemi, İstanbul’da yaşayıp hafta sonlarını Belgrad Ormanı’nda, Polonezköy’de, Caddebostan’da geçirmekten sıkılanlara gelsin bu yazım. Çoğumuz pazar sabahı evden neşeli çıkıp, trafikte geçen saatlerden sonra, oturacak mekan bulmak için sıra bile beklemişizdir eminim. Kahvaltı mekanlarında dip dibe masalarda, konuştuğunu duyamadığımız kalabalığın içinde yemek yerken, hafta sonu dinlenmeye mi yarışa mı çıktığımız belli olmadan pazar akşamı olur ve biz yine aynı trafikle eve döneriz. Yapacak bir şey yok, burası İstanbul… Peki günübirlik de olsa hafta sonu farklı bir şeyler yapılamaz mı?

Haftasonu İstanbul trafiği

Aslında yapacak bazı şeyler var. En azından bazı hafta sonlarımızı daha iyi değerlendirmek için, alıştığımız mekanlarda zamanımızı geçirmektense, şehrin karmaşasından uzaklaşıp, daha sakin ve günübirlik de olsa farklı bir hafta sonu geçirebiliriz. 

Çok yerde okumuşsunuzdur bu tür başlıkları. İnternet sitelerinde, gazetelerde, sürekli insanı kıskandıran, özendiren ”O kadar kolay mı gezmek” dediğiniz tavsiyeler, öneriler… Aslında sanılandan çok daha kolay. Hele de bizim ülkemizde gezecek o kadar yer varken. Kendi yaşadığımız şehirde bile görmediğimiz tarihi, turistik bir çok yer varsa eğer, sorun demek ki biraz da insanın içinde olmalı.

Bu yüzden seyahati ihtiyaç hissedip bazı planlar yapmalıyız. Çok fazla yorulmadan ve masraf yapmadan en azından yakın yerlere gidebiliriz.

2. Murat Türbesi – Bursa

Nedir Yakın Rotalar?

Bu rotalar hafta sonları günübirlik veya 1-2 gün konaklamalı çok büyük planlar ve masraflar yapmadan çıkılabilecek gezilerdir. Çıkış amacı şöyle oldu. Pazar sabahları trafikte eşime Gitmek lazım bu şehirden” veya ‘Ben demiştim sana evden hiç çıkmayıp, oturalım dinlenelim diye’‘ dediğim günlerden sonra, İstanbul içinde geçireceğim yaklaşık zamanı veya biraz daha fazlasını İstanbul dışına harcayarak yeni yerler görüp, keşfedip, zevkli vakit geçirmeyi amaçladım.

Hatta bunu bazı arkadaşlarıma da tavsiye ederek bir grup kurduk ve benim yaptığım rotalar eşliğinde düzenli olarak her ay farklı bir şehre gitmeye başladık. İlk başlarda bana Sen gezmeyi biliyorsun, biz zaman ayıramıyoruz” diyenler şimdi ”Bir sonraki rotamız neresi?” diye sorar oldular. 🙂 Demek ki ufak bir çaba ve enerjiyle, kolaylıkla dergilerde, internette gördüğümüz bir çok yeri gezip, farklı anılar biriktirilebiliyormuş.

İznik Gölü – Grup Arkadaşlarımla

Aşağıda anlatacağım rotalar, gittiğim yerlerdeki, gördüğüm mekanları, harcadığım zamanı ve çektiğim fotoğrafları içeriyor. Bir şehirdeki bütün lokantaları gezip deneyimleme imkanım olmadığı gibi, sırf yazmış olmak için de gezilecek her tarihi, turistik yeri, lokanta önerilerini yazmadım. Bu tür rehber bilgiler birçok yerde mevcut.

ROTALAR başlıklarında kendi yaptığım planları ve zamanlamayı anlatıyorum. Bu rotaların yaklaşık maliyetlerini de paylaşarak planlarınızda yol gösterebileceğini umdum. Gezi boyunca karşıma çıkan olayları, mekanları ve bana hissettirdiklerini YURT İÇİ başlıklarında yazıyorum. Buralarda çektiğim fotoğrafları da ayrı olarak GALERİ başlığında paylaşıyorum.  Amacım günübirlik bile olsa mekan veya ortam değiştirerek farklı anılar biriktirebileceğimiz, yenilebileceğimiz planlar yapmak. Yani yeni yerler görmek için YOLDA OLMAK…

Karagöz Müzesi – Bursa

Günübirlik Gidilebilecek Yerler Ne demektir?

Yani yaklaşık 2-3 saat yol geçirerek varılan yerlerdir. Sabah çıkıldığında farklı bir yerdeki kahvaltı veya öğle yemeğinin ardından çevredeki tarihi ve doğal güzellikleri görüp, dinlenme mekanlarında zaman geçirdikten sonra akşama doğru İstanbul’a varılabilen uzaklıktaki yerler. İstanbul’a mesafe olarak bu kadar yakın ama yaşayış olarak bir o kadar da uzak bu yerleri görmek şaşırtıcı ve dinlendirici oluyor. Çoğumuz buraları nasıl olsa elimizin altında olduğu için veya fırsat mı var gitmeye deyip hep arka sıralara atmışızdır. İşte size ufak ufak gezi tüyoları...

1- İznik – Cumalıkızık / BURSA

Ayasofya Müzesi – İznik

İznik, İstanbul’dan özel araçla 2.5 saat mesafede olan Bursa’nın bir ilçesi. Pek fazla bilinmese de tarihi çok eskilere dayanıyor. Hatta Hristiyanlar için bile kutsal bir şehir olarak kabul ediliyor. Adını verdiği gölün etrafına yerleşen ilçede bir çok eski eserin yanında, çini atölyelerini, zeytin tarlalarını ve tek katlı evlerden oluşan sessiz sakin sokaklarını gezmek mümkün. Yanı başımızdaki bu sessiz, küçük ama kökleri çok eskilere dayanan ilçeyi görmekte fayda var.

Cumalıkızık-Bursa

İznik’ten 1 saat mesafedeki Cumalıkızık, 300 yıllık Türk evi örneklerinin görülebildiği Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalle. Kendinizi zamanda çok gerilere gitmiş gibi hissedebileceğiniz bu taş sokaklarda yürürken birbirine bitişecek kadar yakın rengarenk evlerin dinginliği göreceksiniz. Şu sıralar biraz turistik ve kalabalık olsa da eski evlerin zarifliği ve sadeliği görülmeye değer.

İZNİK – CUMALIKIZIK ROTASI için tıklayın.

İZNİK – BURSA GEZİ YAZISI için tıklayın.

2- Kerpe – Kefken / SAKARYA

Kartal Kayalar – Kerpe

Kerpe ve Kefken İstanbul’a 2 saat mesafede, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Karadeniz kıyısında bir kasaba. Bir hafta sonu İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan varılabilecek bu sessiz ve ferah yeri görünce dinlenmemek elde değil. Berrak ve durgun deniziyle yaz aylarında İstanbul’un kaçış yerlerinden olan Kerpe’yi bahar aylarında sakinken gezmek en güzeli. Yakınındaki Acarlar Longozu da yemyeşil ormanıyla ve sakin doğasıyla görmeden geçilmemesi gereken doğal güzellikler içinde.

KERPE – KEFKEN – ACARLAR LONGOZU ROTASI için tıklayın.

3- Yuvacık / KOCAELİ

Yuvacık, İstanbul’a 2 saat mesafede Kocaeli’nin Başiskele ilçesine bağlı bir bölge. Güney yamaçlarındaki Yuvacık Barajı’na doğru çıkıldığında dağın ve ormanın tertemiz havasını hissedebilirsiniz. Sabah kahvaltısı için KARAASLAN TESİSLERİNDE nehir kenarında lezzetli bir serpme kahvaltı ile güne başlangıç yapabilirsiniz.

YUVACIK VİDEOMU DA İZLEMEYİ UNUTMAYIN
Servetiye Camii Köyü – Yuvacık

Kahvaltı sonrası yürüyüş için SERVETİYE CAMİİ KÖYÜ çok elverişli. Cami meydanında başlayan patika yol, sağlı sollu yeşillikler ve tarlalar içinde devam ediyor. Kendine güvenen yolu uzatıp Menekşe Yaylası’na kadar devam edebilir.

Servetiye Camii Köyü

Öğle yemeği için Servetiye Camii köyüne yakın biraz daha tepede MAHİR’İN YERİ var. Burada da güveçte yapılan et ve balıklar tavsiye edilir. İstanbul’a çok yakın olan bu köylerde doğa içinde bir kez kahvaltı yapıp, yaylalarında yürüyüş yaptığınızda bir daha şehir içinde ve beton yollarda yanınızdan arabalarla geçerken yürüyüş yapmanın ne kadar gereksiz olduğunu anlayacak ve tekrar tekrar gelmek isteyeceksiniz.

4- Sapanca / SAKARYA

istanbul'a yakın en bilinen yer

SAPANCA, artık İstanbul’lunun yakından tanıdığı bir kaçış rotası. 1.5 saat mesafedeki Sakarya’nın sınırlarına varıldığında kendinizi Karadeniz’de zannedeceksiniz. Otobandan güneye doğru çıkınca ulaşılan İSTANBUL DERE KÖYÜ‘nde yemyeşil doğanın içinde kahvaltı yapmak en güzeli. Sapanca’ya bir çok kez gitmiş olsam da her gittiğimde ”niye daha sık gelmiyorum” dediğim bir yer. İSTANBUL DERE ALABALIK TESİSLERİ kahvaltı için ve sonrasında şelale altında dinlenip zaman geçirmek için ideal bir yer.

Sapanca Gölü

Kahvaltının ardında SAPANCA GÖLÜ’nün etrafında huzurlu bir yürüyüş yapılabilir. Öğleden sonra da yanı başındaki Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı MAŞUKİYE’de nehir kenarındaki alabalık tesislerinde kiremitte balık ve mantar yemek hafta sonunuzu yeterince keyifli geçirmenizi sağlayacaktır. İstanbul’a bu kadar yakın ve doğal köyleri görmemişseniz bu hafta sonu hemen bir plan yapın derim. 

YouTube kanalımdan SAPANCA videomu izleyebilirsiniz.

Listenin devamı yakında …

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.