YUVACIK GEZİ REHBERİ – Yuvacık’ta Neler Yapılır?

İstanbul’a yakın gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer de Kocaeli’ye bağlı Yuvacık bölgesi… Yuvacık gezi rehberi yazımda, Yuvacık’ta gezilecek yerler, konaklama ve yapılacak etkinlikler ile ilgili önerilerimi bulabilirsiniz.

Hazırsanız yazıma buyrun…

Bu arada yazıyı okuduktan sonra aşağıda, Yuvacık’ta çektiğim videoyu da izlemenizi öneririm.

 

Yuvacık Barajı ve Aytepe bölgesindeki videom

Yuvacık’ta Ne Yapılır?

Yuvacık ve Kocaeli bölgesi İstanbul’a yakın doğaya kaçış rotaları için bire bir. Özellikle orman ve dere içinde, kıyısında yürüyüş yapmak isteyenler için ideal bir yer. Bu yüzden de trekking yapan turların da öncelikli rotalarından biri…

yuvacık köyleri

Yuvacıkta yürüyüş yapanlar

Eğer Yuvacık’a bir turla gelmediyseniz işte size Yuvacık’ta yapılacak şeyler…

  • Yuvacık bölgesine geldiğinizde karşınıza ilk olarak Kirazdere Çayının üzerine kurulu barajın oluşturduğu göl çıkacak. İki vadi arasında kalan bu baraj gölünün manzarasına bakan çok sayıda yemek mekanı var. Bunlardan birinde kahvaltı veya öğle yemeği ile güne başlayabilirsiniz.
  • Yuvacık’ın köyleri de görülmesi gereken yerlerden. Barajdan yukarıya doğru devam ettiğimde ben Servetiye Camii köyüne vardım. Kurtuluş Savaşı’nda da üstün bir mücadele veren bu köyün girişinde küçük de bir anıt var.
  • Köy meydanına arabanızı bıraktıktan sonra, patika yolu takip ederseniz, sağlı sollu meyve bahçelerinin ve köy evlerinin arasında temiz havayı içinize çekerek keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Eğer bahar aylarında giderseniz ağaçlardaki bir çok meyvenin de tadına bakabilirsiniz.

 

Yuvacık Yaylaları

Yuvacık’ta yaptığınız kahvaltı ve köy içindeki yürüyüş size yetmediyse, yaylalarına da çıkabilirsiniz.

Aytepe ve Menekşe yaylaları Kocaeli’nin en bilinen bölgeleri. Soğukpınar Deresi ve Kirazdere’nin kollarının içinden geçtiği yaylalarda yürüyüş yapabilirsiniz.

Yuvacık Köyleri

Yuvacık Servetiye Köyü

İstanbul’a bu kadar yakınken, doğayla bu kadar iç içe olabilmenin tadına, vardığınızda çok şaşıracaksınız.

Beşkayalar Tabiat Parkı da Yuvacık bölgesinde trekking yapmak için flora ve fauna bakımından zengin dokusuyla mutlaka denenmesi gereken rotalardan. Ekipmanınız yeterliyse derelerin içinden geçerek, göl kenarında kamp kurarak bu tabiat parkı içinde güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Yuvacık Barajı

Yuvacık Barajı etrafında yemek yerleri bulabilirsiniz

Yuvacık’ta Nerede Kalınır?

Yuvacık gezimde baraj gölü etrafı ve Servetiye camii köyünde yürüyüşümü yaptıktan sonra yukarıya tırmanmaya devam edip Aytepe bölgesine vardım.

1400 rakımlı Aytepe’de tertemiz havasıyla Parpalia Otel’de konaklayabilirsiniz. Tamamen ahşap olan otel doğayla iç içe olmak için bire bir. 

Otelin içinde bulunduğu ormanlık bölge de, ertesi gün yürüyüş yapmak için çok keyifli bir alan. Özellikle sonbahar zamanı giderseniz sapsarı yaprakların altında zevkli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Yuvacık’a Nasıl Gidilir?

Yuvacık, İzmit merkezden 15-20 dakikalık mesafede… İstanbul’dan özel aracınızla gelecekseniz otobandan Kandıra çıkışından çıktıktan sonra, Gölcük istikametine devam edeceksiniz. Daha sonra Servetiye Camii Köyü ve Aytepe tabelalarını takip edebilirsiniz.

Yuvacık Tavsiyelerim

  • Yuvacık’a bahar aylarında gitmeniz daha keyifli olacaktır.
  • Barajın etrafındaki işletmelerde yemek yedikten sonra daha yukarıdaki köylerine de mutlaka uğrayın.
  • Hafta sonu bir gün konaklamalı gelirseniz Aytepe’de orman içinde konaklayıp, İstanbul’un karmaşasından uzaklaşabilirsiniz.
  • Pazar günü dönüşte Maşukiye’nin köy pazarına uğrayıp doğal sebze meyve ürünlerini de satın almayı unutmayın.

Belgrad Ormanı yazımı da okumayı unutmayın.

 

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.