NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, yeşile hasret kalan İstanbullular için şehrin dışına çok çıkmadan ulaşabilecekleri bir doğa rotası. Ataşehir TEM otoyolunun her iki yanına yerleşen bu yeşil alan, gökdelenlerin ve otobanın arasında adeta çölün ortasında bir vaha.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİNİN KURULUŞU

Bugünkü botanik bahçesine, 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi anısına bir hatıra parkı oluşturulması amacıyla başlanmış. Daha sonra 46 hektarlık park alanına yaklaşık 50.000 ağaç ve çalı dikilerek 2002 yılında halkın ziyaretine açılmış.

Her ne kadar otobandan geçen araçların sesini kısmak mümkün olmasa da, Neziha Gökyiğit Botanik Bahçesi’nin içindeki değişik bitkiler, agaçlar, çiçekler şehir karmaşasından bir nebze de olsa uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Gökdelenler Arasında Bir Bahçe

NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİNDE NE YAPILIR?

Tavuk, hindi, tavuskuşu, ördek, kaz gibi hayvanların da özgürce dolaştığı botanik bahçesinde, çocuklar içinde bir oyun alanı mevcut. Fakat bu oyun alanında bildiğiniz klasik plastik, metal salıncak tarzı oyuncakların yerin tamamen ahşap, eğlenceli ve merak uyandıran objeler kullanılmış.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Çocuk Oyun Alanı

Botanik Parkı’nın asıl amacı bilimsel anlamda bitkileri yetiştirmek ve sergilemek olsa da gelen ziyaretçilerin dinlenip ufak da olsa piknik yapabilecekleri bir mesire alanı da var. Tabii ki bu alan ateş yakılıp, mangal yapılan bir alan değil.

Neziha Gökyiğit Botanik parkında ayrıca çocuklar için doğa ve bitkilerle iletişimi kuvvetlendirecek içerikli atölyeler de var. Bu atölyelere belli bir eğitimden sonra gönüllü olarak katılmak da ayrı bir keyif olsa gerek.

 

NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ NEREDE VE GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR?

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne, TEM otoyolunun Ataşehir kavşağından ulaşmak mümkün. Ulaşım Krokisi için tıklayabilirsiniz.

Bu kadar güzel ve zevk alabileceğiniz Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Ali Nihat Özyiğit Vakfı’nın bir hayır hizmeti olduğundan herhangi bir giriş ücreti yok. Etraftaki ağaçlara ve çiçeklere zarar vermemek ve temizliğe özen göstermek tek şart olarak düşünülebilir.

Siz de hafta sonu İstanbul dışına çıkamıyorsanız, Avm’lerde zaman geçirmek yerine bu botanik bahçesini mutlaka ziyaret edin. Benden söylemesi…

 

YOUTUBE KANALIMDAKİ VİDEOM

Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.